0888 11 22 00

Ниските разходи гарантират бърза продажба на имота

04 февруари 2013


Разходите за отопление и енергийната ефективност (ЕЕ) са били водещи при покупката на жилище за 23% от потребителите през 2012 г. Това е нов фактор на пазара на недвижими имоти, който е станал ключов при сделките през последните три месеца. За разлика от предходната 2011 г., когато интересът към ЕЕ е бил минимален, през изминалата година поскъпването на енергията е поставило въпроса на дневен ред. Дори се е налагало да се водят допълнителни преговори при установяване на високи сметки за даден апартамент. Поради тази причина хората все по-често предпочитат да купят жилище от предишен собственик, а не от инвеститор. Така те да могат предварително да пресметнат колко ще им струва поддръжката на имота. Това показва традиционният годишен анализ на „Адрес Недвижими имоти“, който беше представен пред журналисти в София.
Статистиката сочи, че средният период, за който семейство притежава един имот е 25 години. Лошата енергийна ефективност увеличава разходите по жилището за този период на ползване със сериозната сума от 43 000 лв. За срок от 10 години икономията при добър избор на недвижимост би била 17 500 лв. Ето защо съветът на експертите е купувачите да се интересуват от разходите за отопление на имота преди да го купят. Ако по някаква причина не е възможно да се запознаят със стари сметки, то внимателно да съберат данни за основните три фактора - изложението на имота, качеството и вида на дограмата, стъклопакета и изолацията, както и как се отопляват съседите.
Друга интересна тенденция през миналата година е, че жилищата, закупени с кредит, са станали два пъти по-достъпни спрямо бума. По изчисления на консултантите през 2012 г. ипотеките са били два пъти по-изгодни в сравнение с периода 2006 - 2008 г. Месечната вноска по кредит за средностатистическо жилище в страната с площ 60 кв. м в момента възлиза на около 55% от средната месечна работна заплата. В същото време през 2001 г. вноската за същия имот се е покривала с една средна работна заплата.
Според специалистите третото важно събитие за изтеклата година е, че глобалният спад на цените на имотите е бил много малък. В София нивата са демонстрирали понижение от едва 1.76%. Във Варна намалението е по-осезаемо - 2.23%. Цените в Пловдив и Бургас са се понижили съответно с 1.86% и 1.58%.
В рамките на 1 до 3% е спадът на цените на жилищните имоти в отделните столични квартали. В немалка част от тях е регистриран дори лек ръст на цените. Такива са „Дружба“, „Люлин“, „Надежда“, „Овча купел“, „Редута“. Причината е в растящата популярност на тези квартали, резултат от комбинацията между ниски цени и все по-добра комуникативност. Това е довело до ръст в търсенето на апартаменти в районите извън централната част на столицата. По данни на „Адрес“ търсенето е било с около 14% по-високо и естествено то е повлияло за покачване на ценовите нива с до 2%.
Очакванията на компанията за 2013 г. са банките да са още по-активни и изобретателни. Професионалистите са убедени, че ще има допълнително активизиране от страна на финансовите институции. Те ще търсят нови ниши и ще подобряват условията си. Въпреки това сериозни промени на пазара няма да има. Състоянието на даден имот, неговата икономичност и разположение ще са водещи при търсенето. Точният квартал и локация на жилищата ще остане на по-заден план - добрата комуникативност и наличието на добри транспортни връзки ще компенсират фактора „престиж“ в съзнанието на купувачите. Цените ще се запазят стабилни, а броят на сделките с недвижими имоти ще продължи да се повишава.


Строителство имоти, бр.5, 04.02.13, с.7

Продай имота си за 48 часа