Закупуването на собствено жилище несъмнено е един от най-важните и ключови моменти за мнозина. Независимо дали става въпрос за покупката на имот за лично ползване, или пък с инвестиционна цел, това изисква влагането на сериозни финансови средства. Все по-често срещано е купувачите да се насочат към външно финансиране за осъществяването на такава сделка, така че да отложат изплащането му във времето. Тегленето на ипотечен кредит обаче е важно решение, преди пристъпването към което е необходимо да бъдат взети предвид всички предимства и недостатъци, които клиентът намира персонално. Повече за това какъв е целият процес при закупуване на жилище с ипотека, както и за неговото погасяване, можете да научите от експертите на АДРЕС Недвижими имоти.
Процесът по закупуване на имот посредством външно финансиране започва с кандидатстването за ипотечен кредит. Първата стъпка е свързана с подаването на искане за предварително одобрение, като препоръчителен вариант е използването услугите на кредитен посредник. Предимството при работата с него е подборът на редица различни оферти от различни банки, така че да можете да сравните офертите и изберете съвместно тази, която отговаря най-много на личните ви нужди. Предварителният договор на практика е най-значителната стъпка в процеса на покупко-продажбата, тъй като обвързва и двете страни по сделката с нея, а за банката почти винаги е изискване, за да бъде получено одобрението за финансиране. Преди да бъде подписан обаче, е ключово купувачът да се увери в правната ,,изрядност’’ на имота, съдействие за което ще получи от брокера, с когото работи, а в някои случаи – от адвокат, нает за целта.
След получаването на предварителното одобрение следва подаването на документи, сред които нотариален акт на имота, данъчна оценка, удостоверение за липса на тежести върху имота, както и скица и други.
Противно на очакванията на купувачите, изборът на жилище в повечето случаи е втората стъпка в процеса, след като е проведена консултация с кредитния посредник или банката, която следва да отпусне финансирането. Целта е да сте запознати със средствата, с които ще разполагате за покупката, което е идеална отправна точка за това към какъв тип имот да се насочите, в кои квартали да разгледате наличните обяви, както и ще ви даде време да отчетете характеристиките, с които потенциално бихте направили компромис. Така си спестявате време и евентуални разочарования от разликата между мечтаното жилище и финансовите параметри, в които ще ви се наложи да се вместите.
Оценката на конкретния имот е задължителен аспект при осъществяването на покупко-продажба, чрез който недвижимото имущество бива остойностено. Без наличието на оценка на имота, при осъществяването на сделката той не може да бъде вписан в регистрите. Когато става въпрос за покупка посредством кредитиране, оценката на състоянието на жилището е ключово за това банката да бъде обезпечена от по-ниска продажна цена. При изготвяне на оценката в този случай, следва да се посочи целта – да послужи като обезпечение пред конкретната банка, която отпуска заема.
Основните характеристики, които ще бъдат взети предвид за образуването на оценката, са неговото местоположение, типа строителство и неговата функционалност. Разбира се, локацията му има най-голяма тежест, като в колкото по-развит и с добра инфраструктура район се намира, толкова по-висока следва да бъде тя. При типа строителство новото такова има по-висока цена, с оглед на това че следва да бъде по-качествено, издръжливо във времето и да отговаря на текущите критерии.
Функционалността отговаря на това до каква степен помещенията в пространството са разпределени – колкото по-оптимално е то, толкова по-висока е неговата оценка.
Данъците и таксите към имота също са сред ключовите аспекти, които ще бъдат взети предвид в процеса на придобиване на имуществото. На база данъчната оценка се определя размера на данъка, който собственикът следва да заплаща от тук нататък. Ако има налични задължения, свързани с имота, новият собственик няма правото да се разпорежда с него и да тегли ипотека, преди те да бъдат погасени.
За отпускането на ипотечен кредит е необходимо кредитоискателят да отговаря на определени условия, с цел застраховане на кредитора от потенциална невъзможност за обслужването на заема. Това са клиентът да има навършено пълнолетие, да работи на постоянен трудов договор и да не се намира в изпитателен срок, да има редовни здравни и социални застраховки, да притежава чиста кредитна история, както и да може да докаже определен доход. При отговаряне на всички тези условия, следва определянето на бюджета за покупка на новото жилище и процедура по разглеждане и избиране на ипотеката, сред всички налични предложения за финансиране.
Добра стратегия още в самото начало е определянето на бюджета, с който разполагате за осъществяването на покупка. Разбира се, кредиторът ви най-точно и прецизно ще изчисли максималния размер на сумата. Въпреки това е добре да сте запознати с новия ви ежемесечен разход предварително. Едно от условията за отпускането на ипотечен кредит ще бъде доказването ви на доход в рамките на 50-65%, достатъчни за покриването на всички ваши месечни задължения, в т.ч. и на ипотеката ви.
Препоръчителен вариант е да се насочите към различни кредитори и финансови институции, така че да имате налични максимален брой оферти и да откриете именно тази, която най-много отговаря на личните ви нужди. Сам по себе си обаче подборът им изисква време и определени познания, което може да затрудни обикновения потребител. За да не изпадате в трудности в процеса, можете да потърсите съдействие от кредитен консултант, който ще се заеме с процедурата вместо вас и ще ви окаже съдействие при избора на финансиране. Услугата му е напълно безплатна и несъмнено ще ви спести време, излишни притеснения и потенциални трудности.
Изплащането на ипотеката е нов разход за домакинството, който поради високата си стойност, има продължителност във времето – конкретният период, за който бива изтеглена. Именно поради тази причина кредиторите предлагат все по-гъвкави условия на плащане, които да улеснят потребителите максимално в процеса. Няколко са основните начина за подобряването на условията по вашия заем. Един от тях, например, е рефинансирането на ипотеката, което е особено добър вариант във времена на ниски лихвени нива и преди очаквано покачване, тъй като в този случай ще започнете от по-ниската лихва. Процесът по рефинансиране е свързан с одобрение за нов кредит в друга банка, като условията винаги са по-оптимални и в полза на клиента.
Предоговарянето на ипотеката е друг начин за подобряването на условията по кредита. Тук клиентът подава молба за предоговаряне и посочва на кредитора търсените параметри. Той, от своя страна, отправя предложение за промяна на условията и се изготвя нов погасителен план – с нов лихвен процент и срок на заема.
Възможно е да спестите разходи и чрез предсрочно погасяване на кредита – погашение по главницата, извън договорения погасителен план. Тук е важно да знаете, че предсрочното погасяване е само и единствено по главницата и не се начислява лихва върху нея.
След изготвянето на пазарната оценка и договарянето на всички параметри, следва изготвянето на предварителен договор. В него се договарят и отписват цената, срока и начина на плащане, необходимите документи и срокът за предоставянето им, отговорности на страните по сделката, неустойки и др.
Знаете ли, че можете да получите одобрение за кредит, още преди да сте харесали имот за покупка? Заявете безплатна консултация за ипотечен кредит!