Един от начините за финансиране на покупката на новия ви дом е посредством ипотечен кредит. Той обаче има своите особености, с които трябва да сте наясно, преди да пристъпите към тази важна стъпка. В раздел „Ипотечни кредити“ от секция “Често задавани въпроси” събрахме въпроси и отговори, свързани с процеса на финансиране покупката на имот чрез ипотечен кредит. Възникващи права и задължения, начини и методи на изчисляване на ипотечната вноска, ипотечната лихва, размер на ипотечния кредит, времева рамка и още много информация в полза на вземане на правилното решение от страна на нашите настоящи и бъдещи клиенти.
Рискове при закупуването на ипотекиран имот могат да са налице тогава, когато не са направени необходимите проучвания относно ипотеката на желаното за покупка имущество. Това са жилища с повече от една ипотека или разминаване между реалната стойност на задължението и обявената продажна цена. Съществен риск за вас, като купувач, представлява и изплащането на съответната сума директно към продавача, а не към кредитора. За да минимизирате всички тези рискове, е най-добре да се обърнете към професионалист в сферата на недвижимите имоти, който да ви окаже съдействие в процеса.
Процесът по закупуване на имот посредством външно финансиране започва с кандидатстването за ипотечен кредит. Първата стъпка е свързана с подаването на искане за предварително одобрение, като препоръчителен вариант е използването услугите на кредитен посредник. Предимството при работата с него е подборът на редица различни оферти от различни банки, така че да можете да сравните офертите и изберете съвместно тази, която отговаря най-много на личните ви нужди. Предварителният договор на практика е най-значителната стъпка в процеса на покупко-продажбата, тъй като обвързва и двете страни по сделката с нея, а за банката почти винаги е изискване, за да бъде получено одобрението за финансиране. Преди да бъде подписан обаче, е ключово купувачът да се увери в правната ,,изрядност’’ на имота, съдействие за което ще получи от брокера, с когото работи, а в някои случаи – от адвокат, нает за целта.
Ипотечният кредит представлява заем, който се обезпечава посредством недвижимо имущество. В масовия случай се използва за покупката на жилище. Ипотеката се учредява с цел обезпечаване на определено вземане с ограничено вещно право върху определен недвижим имот.
Все пак, съществуват и други причини, поради които се налага тегленето на ипотечен кредит. Такава причина би била нуждата от финансови средства за осъществяване на търговска дейност или реализиране на инвестиционна цел.
Знаете ли, че можете да получите одобрение за кредит, още преди да сте харесали имот за покупка?
При теглене на ипотечен кредит е добре детайлно да се запознаете с условията, лихвените проценти и особеностите на кредита. Вземането на ипотечен кредит е важно решение, което изисква да бъде добре обмислено. Може да изглежда като сложен процес на пръв поглед, но е възможно да бъде финализиран за много кратък период от време. Основното е да обърнете достатъчно внимание на всички аспекти и детайли, за да вземете най-доброто решение. За да сте сигурни, че ще преминете безпроблемно през предстоящия процес ви съветваме да потърсите услугите на специалист в областта.
При кандидатстване за ипотечен кредит трябва да бъдете наясно с видовете лихви, за да направите правилния избор, в зависимост от нуждите и възможностите ви.
Но, независимо каква е причината да се насочите към кандидатстване за ипотечен кредит, първо е добре да се запознаете внимателно с условията и изискванията на различните банки. Част от условията са общовалидни, но други са строго индивидуални за съответната банкова институция, затова проучете добре офертите, за да си спестите неприятните изненади.
За да откриете най-релевантната оферта, трябва да определите максималната сума, която можете да си позволите да изтеглите. Специалистите съветват тя да не да надвишава 50 пъти нетните ви месечни приходи на домакинството. Важно условие е да нямате и други кредити. Така например ако печелите по 1500 лв. на месец, то можете да изтеглите кредит до 75 000 лева [1500х50].
В случаите когато имате и други кредити, които обслужвате, то от 1/3 от месечното ви възнаграждение се изважда месечната вноска по актуалните кредити и се умножава по 150. Така ако заплатата ви е 1500 лв., а месечната вноска по актуалните ви кредити е 200 лв., то максималната сума, която можете да си позволите да изтеглите е 45 000 лева [(500-200)х150].
Съществуват два основни вида лихви по ипотечни кредити – фиксирана и плаваща. При фиксираната лихва, лихвеният процент остава непроменен през целия период на кредита. Това осигурява стабилност и предсказуемост на месечните вноски, тъй като те не се увеличават, дори и ако общите лихвени нива на пазара се повишат. Фиксираната лихва може да бъде предпочитана, тъй като предоставя спокойствие и защита от неочаквани лихвени промени. Въпреки това, началната лихва за фиксираните кредити обикновено е по-висока в сравнение с началната лихва за плаващите кредити.
При плаващата лихва, лихвеният процент може да се променя във времето в зависимост от пазарните условия и фактори. Това означава, че месечните вноски могат да варират в зависимост от измененията на лихвените нива. Този вид лихва може да бъде изгоден, ако предвиждате, че лихвените проценти ще останат стабилни или ще спаднат.
Първоначалната вноска е един от най-важните параметри за кредиторите. Стандартно тя е минимум 5% от цената на жилището. Колкото по-голяма е първоначалната вноска, толкова по-големи са шансовете за одобрение и по-изгоден лихвен процент. Това е напълно разбираемо - голямата първоначална вноска показва, че кредитополучателят е отговорен и добре подготвен за тази голяма стъпка. Освен това, ако задълженията не бъдат погасени навреме, поради залога банката ще придобие имота и ще може впоследствие да го продаде. Първоначална вноска над 15% се счита за много добра.
Във ваша помощ би било и да се доверите на кредитен консултант, чиито услуги са напълно безплатни за потребителите. Тe не костват никакви средства и време за вас. Дори напротив – спестяват ви значителна част от времевия ресурс, с който разполагате. Кредитният консултант е част от Регистъра на кредитни посредници на БНБ и има партньорства с всички големи банки в страната. Комисионната не се заплаща от клиента, а от финансовата институция, като въпреки това банката никога не калкулира неговите услуги към общата стойност на кредита. Това се дължи на обстоятелството, че професионалният посредник до голяма степен върши част от работата на банката – от консултиране до структуриране на сделката и попълване на необходимата документация.