0888 11 22 00

При наемане и отдаване под наем на имот

Независимо дали отдавате под наем или наемате имот, въпроси по отношение на документалната и правната страна по една такава сделка винаги има. В раздел „При наемане и отдаване под наем на имот“ от секция “Често задавани въпроси” се постарахме да съберем въпроси и отговори в помощ на наемодатели и наематели. В този раздел можете да разберете как се определя наемна цена на имота, какви са необходимите документи, как, кога и къде се декларира доход от наем, период на наемане на имот, съставя ли се приемо-предавателен протокол при отдаване и наемане на имот и още много друга полезна информация. 

Необходима ли е промяната на адреса при наем?

Смяната на адресната регистрация е една от задължителните крачки в случай че обмисляте да промените мястото си на пребиваване. Според чл. 99 от Закона за гражданската регистрация – Всяко лице е длъжно в срок от 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес. Важно е да бъде уточнено, че съществува разлика между понятията настоящ и постоянен адрес, която има основно значение за правомощията, от които може да се възползвате. Постоянният адрес представлява населеното място, на което сте вписани в регистъра на населението. Това е адресът, който е посочен във вашите официални документи, например в личната карта и задграничния ви паспорт. Настоящият адрес е мястото, което обитавате към момента. Така например в случай че живеете под наем или в студентско общежитие, като настоящ адрес трябва да бъде посочен адресът на квартирата/общежитието, в което сте настанени. Важно е да знаете, че постоянният и временният ви адрес могат да съвпадат.

Как се прекратява договор за наем от страна на наемателя?

Ако сте в ролята на наемател и искате да прекратите договора за наем, имате право да го направите, но трябва да се съобразите с посочения в него срок. Подаването на писмено предизвестие е задължително условие, което трябва да спазите при предприемането на такива действия. В случай че решите да напуснете жилището по-рано, дължите неустойка на наемодателя. Обикновено тя е в размер на един наем, но, разбира се, всичко зависи от предварителните договорености между вас и условията, записани в договора за наем.

Трябва ли да плащате данъци върху отдадени под наем имоти?

Накратко отговорът на въпроса е „да“. Причината се състои в това, че при отдаването на имот под наем местните физически лица получават доходи от наемните отношения, които подлежат на облагане с данък по чл. 31 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

Защо е необходимо сключването на договор за имот под наем?

Според Българското законодателство сключването на договор за наем на имот има задължителен характер. Неговото предназначение предвижда конкретно регламентиране на взаимоотношенията между двете страни (наемател/наемодател) в споразумението. В съдържанието на договора за имот под наем се включват детайли от различно естество, които обаче имат основно значение и пряко рефлектират върху условията и начина на ползване на недвижимия имота.
Най-важните елементи на договора за наем са:
-    Срок на договора и наемна цена
-    Права и задължения на наемодателя и наемателя
-    Клаузи при неспазване на договора
 

Как се прекратява договор за наем от страна на наемодателя?

Като наемодател разполагате с права, но е и необходимо да се съобразявате и с описаните в договора за наем задължения. Прекратяването на договора за наем от Ваша страна трябва да се случи, като вземете предвид подписаните условия. В случай че решите да прекратите договорните си отношения с вашия наемател, е от значение да сте наясно, че вие също му дължите уговореното в договора предизвестие.

Възможно ли е предсрочното прекратяване на договор за наем?

В Закон за задълженията и договорите (ЗЗД) не е изрично упоменат минималният срок, за който може да се сключи договор за наем на имот. Не се посочват и срокове или начин на плащане на дължимите суми. Това е оставено в ръцете на страните, за да могат те да се споразумеят по най-добрия и удобен за тях начин. Според ЗЗД наемните отношения приключват с изтичане на срока на договора по взаимно съгласие на страните.
Възможно е обаче прекратяването на договорните отношения да се случи предсрочно. За целта лицето, което е решило да предприеме такова действие, е необходимо да даде писмено предизвестие на отсрещната страна по образеца, посочен в договора за наем.