Имаше ли промяна в тенденциите през 2024 спрямо предходните години?
През 2024 г. купувачите, които се бяха насочили към покупка или инвестиция в имот продължиха да завишават критериите си и са били изключително внимателни в подбора на имотите, в които ще направят огледи. Те вече са били наясно със своите изисквания и предпочитания и са избрали имот, който да отговаря най-точно на техния стил и начин на живот. Внимателно са проверявали инвеститора, строителя и агенцията за недвижими имоти, която предлага имота. Обмисляли са дали даденостите на района са това, което търсят.
В София основен катализатор на пазара се е оформило новото строителство, поради което и се наблюдаваше по-сериозни ръстове в квартали като Люлин, Овча купел, Манастирски ливади, Кръстова вада, Малинова долина, Банишора – райони с по-наситено предлагане на ново строителство в столицата, в близост до природата, но също така, решаваща за крайния избор на търсещите имоти ново строителство, се запази възможността за лесен достъп до централната градска част, затова и интересите на клиентите бяха ориентирани към линията на метрото.
Особено в текущата икономическа обстановка, клиентите, които търсят инвестиционно жилище, се насочваха към големите областни градове на Черноморието. Варна и Бургас бяха основен избор за този тип купувачи, тъй като районите се радват на сериозен туристически интерес, следователно и високо търсене на апартаменти за краткосрочно наемане през летния сезон.
Какви въпроси да зададем при оглед на имот?
Добре е предварително да разгледате предлаганите ви имоти и да си подготвите въпроси, чиито отговори са от съществено значение за пристъпване към сключване на сделка. Започнете с защо се пордава жилището, имало ли е много огледи до момента, кога последно е ремонтиран имотът и др.
Кои са най- често срещаните предизвикателства при разчитане на скици?
Често символите и обозначенията в имотната скица, дори и при наличието на приложена легенда, затрудняват със значението си притежателите на имота. Добре е да имате съдействие от страна на имотен консултант, който освен, че може да ви помогне с разчитането, може и да ви насочи за допълнителна помощ към опитни нотариуси и/ или геодезисти за установяване на грешки в скицата, тъй като много често се допускат нередности, или се правят имотни изменения, които не са нанесени във вече изготвената скица. Трябва да сте сигурни, че информацията е вярна към настоящия момент на нужда от имотната скица -мерки, размери, граници, прилежащи обекти и др. Така ще си спестите нанасянето на корекции впоследствие.
Какъв е процесът на закупуване на жилище?
Първата стъпка при търсенето на имот за покупка е вземането на решение дали да започнете оглед на пазара самостоятелно или да потърси съдействие от професионалист в сферата. При избора за осъществяване на сделка с брокер, е добре да знаете, че неговите професионални задължения не се ограничават единствено до посредничество при покупко-продажбата, той ще е човекът, на когото ще можете да доверите всичките си виждания, идеи, притеснения и опасения по предстоящия процес.
Тъй като покупката на жилище е една от най-големите и важни инвестиции в живота, предварително е необходимо да определите бюджета си, също така как ще финансирате покупката. Дори и при избор на работа с агент на недвижими имоти, направете едно самостоятелно проучване на пазарната ситуация в момента и преценете отговаря ли предлагането на вашите изисквания и възможности. След това помислите за локации, в които искате да направите огледи, а в последствие ще започнете да посещавате избраните от вас имоти.
Ако имате късмета да откриете вашия мечтан дом бързо, то се пристъпва към подписване на предварителен договор, който предшества окончателния договор. Чрез подписването на предварителен договор двете страни се съгласяват с условията по покупко-продажбата. Също така се задължават да финализират сделката и да сключат окончателен договор за имота. Окончателният договор за покупко-продажба е двустранно споразумение, при което продавачът прехвърля собствеността на купувача, срещу предварително определената за това цена. Той урежда правата и задълженията на двете страни по сделката. Подписването на окончателния договор се извършва пред нотариус, който прави проверка на документите и собствеността по сделката и следи дали са спазени всички законови изисквания. Ако всичко е документално изрядно, страните пристъпват към подписване на нотариалния акт, чрез който собствеността финално се прехвърля от продавача към купувача, срещу уговорената в предварителния договор сума. След като продавачът потвърди получаването на парите, нотариусът заявява нотариалния акт в Агенцията по вписванията, с което се финализира сделката.
Как да разпознаем добрите оферти при покупка на апартамент в Пловдив?
На динамичния имотен пазар се появяват и подвеждащи оферти, затова е важно да сте добре запознати с процесите, които следват, както и с актуалните тенденции. За да минимизирате риска от допускане на потенциални грешки при покупка на ново строителство, внимателно проучете инвеститорите, строителните фирми, инфраструктурата на сградата и качеството на строителните материали. Запознайте се със състоянието на пазара, за да анализирате цените и внимателно преглеждайте необходимата документация. За да сте сигурни, че ще вземете правилното решение, експертите на АДРЕС ви съветват да се доверите на услугите на професионална агенция за недвижими имоти.