Нанасянето на промени в кадастралната карта се извършва по отношение на всички настъпили промени в границите на недвижимите имоти при: отстраняване на непълноти или грешки, отстраняване на явна фактическа грешка, прилагане на подробни устройствени планове, промяна на границите на поземлени имоти в резултат на промяна на границите на административно-териториалните единици, на землищните граници и на границите на територии с еднакво трайно предназначение, нанасяне на изградени и пристроени сгради, заличаване на сгради, нанасяне на нови, както и разделяне или съединяване на самостоятелни обекти в сгради или в съоръжения на техническата инфраструктура, промяна на границите на поземлените имоти по взаимно съгласие на собствениците, разделяне, делба или обединяване на недвижимите имоти.
При установяване на грешка в кадастралните карти при отразяване на граници на имот или сграда собственикът следва да се обърне към правоспособно лицензирано лице за дейности по кадастър, за изготвяне на проект за изменение в кадастралната карта. Проектът се входира и разглежда в СГКК по местонахождение на имота, за преценка дали отговаря на необходимите изисквания.
Какво е скица на имот?
Скица на недвижим имот е един от необходимите документи, които ще ви потрябват за извършването на всякакви разпоредителни сделки с имота, като покупко-продажба, дарение, ипотека и други.
Кои са най- често срещаните предизвикателства при разчитане на скици?
Често символите и обозначенията в имотната скица, дори и при наличието на приложена легенда, затрудняват със значението си притежателите на имота. Добре е да имате съдействие от страна на имотен консултант, който освен, че може да ви помогне с разчитането, може и да ви насочи за допълнителна помощ към опитни нотариуси и/ или геодезисти за установяване на грешки в скицата, тъй като много често се допускат нередности, или се правят имотни изменения, които не са нанесени във вече изготвената скица. Трябва да сте сигурни, че информацията е вярна към настоящия момент на нужда от имотната скица -мерки, размери, граници, прилежащи обекти и др. Така ще си спестите нанасянето на корекции впоследствие.