Продажбата на парцел или земеделска земя често се оказва много по-сложна от продажбата на жилище. Ако сте предприели тази стъпка е добре да потърсите помощта на реномирани агенции за имоти, които се занимават конкретно с тази материя. Брокерите и юристите в тези екипи могат да ви дадат цялостна и задълбочена информация за състоянието на пазара, движението на цените, потенциала на вашия имот, както и да се заемат с уреждането на сложни юридически процедури, които да позволят продажбата.
Как се правят промени по скица на имот?
Нанасянето на промени в кадастралната карта се извършва по отношение на всички настъпили промени в границите на недвижимите имоти при: отстраняване на непълноти или грешки, отстраняване на явна фактическа грешка, прилагане на подробни устройствени планове, промяна на границите на поземлени имоти в резултат на промяна на границите на административно-териториалните единици, на землищните граници и на границите на територии с еднакво трайно предназначение, нанасяне на изградени и пристроени сгради, заличаване на сгради, нанасяне на нови, както и разделяне или съединяване на самостоятелни обекти в сгради или в съоръжения на техническата инфраструктура, промяна на границите на поземлените имоти по взаимно съгласие на собствениците, разделяне, делба или обединяване на недвижимите имоти.
При установяване на грешка в кадастралните карти при отразяване на граници на имот или сграда собственикът следва да се обърне към правоспособно лицензирано лице за дейности по кадастър, за изготвяне на проект за изменение в кадастралната карта. Проектът се входира и разглежда в СГКК по местонахождение на имота, за преценка дали отговаря на необходимите изисквания.
Как се променят цените на недвижимите имоти?
Безспорно фактори като инфлацията, обезценяването на парите, общото поскъпване на стоки и услуги, както и непредвидимите икономически и социални промени влияят върху развитието на имотния сектор, тъй като той е пряко свързан както с доходите на хората, така и с политиките на банките относно отпускането на заем за покупка на собствен дом. Всички тези процеси оказват влияние върху поведението на купувачи и продавачи, което въздейства и върху броя на сключените сделки, и на цените на жилищните имоти.
Според Гергана Тенекеджиева за момента няма предпоставки за спад на цените на жилищата в големите градове, тъй като доходите нарастват, безработицата остава ниска, както и лихвите по ипотечните кредити.
Средният ръст на цените в София продължава да се върти около 25%. В Пловдив и Бургас покачването на нивата е с около 17%, а в морската столица скокът е с над 30%. Основен катализатор на пазара продължава да бъде новото строителство, поради което и се наблюдават по-сериозни ръстове в квартали като Люлин, Овча купел, Манастирски ливади, Кръстова вада, Малинова долина, Банишора – райони с по-наситено предлагане на ново строителство в столицата.