Защо трябва да знаем какво означава имот в регулация?
Урегулирането на поземления имот или закупуването на вече урегулиран парцел е на практика задължително. Това е практически единственият предвиден в българското законодателство начин строежът да е законен и да нямате проблеми при сключване на сделки с имотите върху този парцел в бъдеще.
Какъв е процесът на закупуване на жилище?
Първата стъпка при търсенето на имот за покупка е вземането на решение дали да започнете оглед на пазара самостоятелно или да потърси съдействие от професионалист в сферата. При избора за осъществяване на сделка с брокер, е добре да знаете, че неговите професионални задължения не се ограничават единствено до посредничество при покупко-продажбата, той ще е човекът, на когото ще можете да доверите всичките си виждания, идеи, притеснения и опасения по предстоящия процес.
Тъй като покупката на жилище е една от най-големите и важни инвестиции в живота, предварително е необходимо да определите бюджета си, също така как ще финансирате покупката. Дори и при избор на работа с агент на недвижими имоти, направете едно самостоятелно проучване на пазарната ситуация в момента и преценете отговаря ли предлагането на вашите изисквания и възможности. След това помислите за локации, в които искате да направите огледи, а в последствие ще започнете да посещавате избраните от вас имоти.
Ако имате късмета да откриете вашия мечтан дом бързо, то се пристъпва към подписване на предварителен договор, който предшества окончателния договор. Чрез подписването на предварителен договор двете страни се съгласяват с условията по покупко-продажбата. Също така се задължават да финализират сделката и да сключат окончателен договор за имота. Окончателният договор за покупко-продажба е двустранно споразумение, при което продавачът прехвърля собствеността на купувача, срещу предварително определената за това цена. Той урежда правата и задълженията на двете страни по сделката. Подписването на окончателния договор се извършва пред нотариус, който прави проверка на документите и собствеността по сделката и следи дали са спазени всички законови изисквания. Ако всичко е документално изрядно, страните пристъпват към подписване на нотариалния акт, чрез който собствеността финално се прехвърля от продавача към купувача, срещу уговорената в предварителния договор сума. След като продавачът потвърди получаването на парите, нотариусът заявява нотариалния акт в Агенцията по вписванията, с което се финализира сделката.
Защо да работим с брокер на недвижими имоти при продажбата на апартамент?
Консултацията със специалист в сферата на имотите ще ви гарантира спокойствие, че ще преминете през всички стъпки без проблеми. Избирайки да се доверите на услугите на професионален консултант, ще си спестите сериозна част както от задълженията и отговорностите, така и от притесненията, пред които всеки продавач се изправя. Благодарение на уменията на професионалните брокери процесът на продажба значително се ускорява. Те имат задачата да ви запознаят с всички възможни рискове и как максимално ефективно да сключите сделка, която удовлетворява вашите изисквания. Брокерите познават добре динамичния имотен пазар, следят икономическата и политическата обстановка в страната, съотношението между търсене и предлагане, както и тенденциите за развитие на пазара. Те познават в детайли документацията, която се изисква за продажба на имот, ще ви предложат ефективна маркетингова стратегия, ще организират огледи и ще водят преговори до реализиране на успешна сделка.
Как да изберем подходящ момент за инвестиция в имот?
При покупка на имот с инвестиционна цел, било то апартамент, къща, ваканционен имот, търговска, земеделска площ или гараж, и доходността, и рискът са умерени. Покачване или спад в цените се наблюдава, но е почти невъзможно тя да се промени драстично в близък план. Това отличава инвестицията в недвижим имот от останалите сегменти за вложения на лични средства. Разбира се, доходността ви от жилището търпи промени и това се определя от състоянието на пазара - дали се намира в своя пик или спад е водещ фактор за възвръщаемостта на вложението. Когато основна мотивация е генерирането на печалба, текущото пазарно състояние е от основно значение. Това изисква познания и правилна преценка кога е точният момент както за покупка, така и за продажба.