Първата стъпка при търсенето на имот за покупка е вземането на решение дали да започнете оглед на пазара самостоятелно или да потърси съдействие от професионалист в сферата. При избора за осъществяване на сделка с брокер, е добре да знаете, че неговите професионални задължения не се ограничават единствено до посредничество при покупко-продажбата, той ще е човекът, на когото ще можете да доверите всичките си виждания, идеи, притеснения и опасения по предстоящия процес.
Тъй като покупката на жилище е една от най-големите и важни инвестиции в живота, предварително е необходимо да определите бюджета си, също така как ще финансирате покупката. Дори и при избор на работа с агент на недвижими имоти, направете едно самостоятелно проучване на пазарната ситуация в момента и преценете отговаря ли предлагането на вашите изисквания и възможности. След това помислите за локации, в които искате да направите огледи, а в последствие ще започнете да посещавате избраните от вас имоти.
Ако имате късмета да откриете вашия мечтан дом бързо, то се пристъпва към подписване на предварителен договор, който предшества окончателния договор. Чрез подписването на предварителен договор двете страни се съгласяват с условията по покупко-продажбата. Също така се задължават да финализират сделката и да сключат окончателен договор за имота. Окончателният договор за покупко-продажба е двустранно споразумение, при което продавачът прехвърля собствеността на купувача, срещу предварително определената за това цена. Той урежда правата и задълженията на двете страни по сделката. Подписването на окончателния договор се извършва пред нотариус, който прави проверка на документите и собствеността по сделката и следи дали са спазени всички законови изисквания. Ако всичко е документално изрядно, страните пристъпват към подписване на нотариалния акт, чрез който собствеността финално се прехвърля от продавача към купувача, срещу уговорената в предварителния договор сума. След като продавачът потвърди получаването на парите, нотариусът заявява нотариалния акт в Агенцията по вписванията, с което се финализира сделката.
Как успешно да продадем офиса си?
Най-лесният начин да си спестите грешки при продажба на офис е да изберете добър агент на недвижими имоти и да му се доверите. Ако ви предстои да продавате за първи път, потърсете препоръка за експерт от ваш близък, на когото имате доверие. Ако няма такъв човек в обкръжението ви, потърсете препоръки сред колегите и приятелите си. Човек е полезен на човека, брокерът е консултант като всеки друг – адвокат, финансов съветник, психолог. Това трябва да е човек, който ви разбира както и да разбира добре от работата си. Така заедно имате всички условия да постигнете най-добрите резултати.
Кои са предизвикателства при избора на имот през 2024?
Вложението в недвижимо имущество е традиционна и позната на българите инвестиция, която предлага сигурна и нискорискова алтернатива за хората, търсещи „убежище“ за спестените си средства. В условията на ускорена инфлация, сриваща покупателната стойност на парите, недвижимите имоти още веднъж ще се затвърждават като благоприятна възможност да защитите заделените лични средства.
Кои квартали на София се развиват в момента?
Интересът на инвеститорите е насочен основно към южните и югоизточните квартали на София, които предлагат и най-много свободни парцели. Характерно за тези райони на столицата е все още инфраструктурата е в процес на развитие. Както споменахме вече, най-предпочитаните към момента квартали, предлагащи ново строителство, са Манастирски ливади, Витоша, Малинова долина, Кръстова вада, Младост 4, Овча купел. Някои от тях тепърва се развиват, но това се случва динамично и се доказват като локации с изключителен потенциал.