Безспорно фактори като инфлацията, обезценяването на парите, общото поскъпване на стоки и услуги, както и непредвидимите икономически и социални промени влияят върху развитието на имотния сектор, тъй като той е пряко свързан както с доходите на хората, така и с политиките на банките относно отпускането на заем за покупка на собствен дом. Всички тези процеси оказват влияние върху поведението на купувачи и продавачи, което въздейства и върху броя на сключените сделки, и на цените на жилищните имоти.
Според Гергана Тенекеджиева за момента няма предпоставки за спад на цените на жилищата в големите градове, тъй като доходите нарастват, безработицата остава ниска, както и лихвите по ипотечните кредити.
Средният ръст на цените в София продължава да се върти около 25%. В Пловдив и Бургас покачването на нивата е с около 17%, а в морската столица скокът е с над 30%. Основен катализатор на пазара продължава да бъде новото строителство, поради което и се наблюдават по-сериозни ръстове в квартали като Люлин, Овча купел, Манастирски ливади, Кръстова вада, Малинова долина, Банишора – райони с по-наситено предлагане на ново строителство в столицата.
Как да изберем подходящ момент за инвестиция в имот?
При покупка на имот с инвестиционна цел, било то апартамент, къща, ваканционен имот, търговска, земеделска площ или гараж, и доходността, и рискът са умерени. Покачване или спад в цените се наблюдава, но е почти невъзможно тя да се промени драстично в близък план. Това отличава инвестицията в недвижим имот от останалите сегменти за вложения на лични средства. Разбира се, доходността ви от жилището търпи промени и това се определя от състоянието на пазара - дали се намира в своя пик или спад е водещ фактор за възвръщаемостта на вложението. Когато основна мотивация е генерирането на печалба, текущото пазарно състояние е от основно значение. Това изисква познания и правилна преценка кога е точният момент както за покупка, така и за продажба.
Защо е важно да сме информирани за процедурите и изискванията при прехвърлянето на имот чрез покупко-продажба?
Когато става въпрос за покупка на жилище, процесът може да се окаже както лесен и безпроблемен, така и объркващ и изпълнен с множество спънки. Основен фактор за това как ще протече покупко-продажбата на едно жилище се крие в доброто познаване на цялостните процеси по една сделка, както и състоянието на имотния пазара в конкретния момент.
Какви документи са нужни при покупката на жилище?
Най-често изискваните документи, свързани с покупко-продажбата, са: документ за собственост на продавача, данъчна оценка на имота, схема или кадастрална скица на имота, удостоверение за вещни тежести, удостоверение за семейно положение на продавача, удостоверение за наличие или липса на задължения за продавача, документ за самоличност.
Какво трябва да знаем при работа с брокер на недвижими имоти?
За непрофесионалистите продажбата на недвижим имот е сложен процес, независимо дали става въпрос за продажба на офис или друг тип недвижима собственост. За да бъде реализирана една сделка по възможно най-добрия начин е нужен професионален подход. Брокерите на недвижими имоти са хората, които най-добре могат да се справят с продажбата на офис пространство. Брокерите в АДРЕС Недвижими имоти ще ви съдействат по време на целия процес по покупко-продажбата.
Ако искате да продадете офиса си с АДРЕС, можете да позвъните на телефон 0800 155 33 или да посетите някои от офисите на компанията. Можете и директно да изпратите информация за имота си като пуснете обява на сайта. Консултантите ни ще се свържат с вас възможно най-скоро.