Най-често изискваните документи, свързани с покупко-продажбата, са: документ за собственост на продавача, данъчна оценка на имота, схема или кадастрална скица на имота, удостоверение за вещни тежести, удостоверение за семейно положение на продавача, удостоверение за наличие или липса на задължения за продавача, документ за самоличност.
Как се правят промени по скица на имот?
Нанасянето на промени в кадастралната карта се извършва по отношение на всички настъпили промени в границите на недвижимите имоти при: отстраняване на непълноти или грешки, отстраняване на явна фактическа грешка, прилагане на подробни устройствени планове, промяна на границите на поземлени имоти в резултат на промяна на границите на административно-териториалните единици, на землищните граници и на границите на територии с еднакво трайно предназначение, нанасяне на изградени и пристроени сгради, заличаване на сгради, нанасяне на нови, както и разделяне или съединяване на самостоятелни обекти в сгради или в съоръжения на техническата инфраструктура, промяна на границите на поземлените имоти по взаимно съгласие на собствениците, разделяне, делба или обединяване на недвижимите имоти.
При установяване на грешка в кадастралните карти при отразяване на граници на имот или сграда собственикът следва да се обърне към правоспособно лицензирано лице за дейности по кадастър, за изготвяне на проект за изменение в кадастралната карта. Проектът се входира и разглежда в СГКК по местонахождение на имота, за преценка дали отговаря на необходимите изисквания.
Какви въпроси да зададем при оглед на имот?
Добре е предварително да разгледате предлаганите ви имоти и да си подготвите въпроси, чиито отговори са от съществено значение за пристъпване към сключване на сделка. Започнете с защо се пордава жилището, имало ли е много огледи до момента, кога последно е ремонтиран имотът и др.
Кога е най-подходящо да продадем имота?
Правилният момент за продажба на имот зависи от редица фактори – състояние на пазара на имоти, цените на жилищата, мотивацията на купувачите, политиките на банките за отпускане на ипотечни кредити и т.н.
Имайте предвид, че ако обявите собствеността си за продажба в неподходящ момент, рискувате тя да не достигне до правилните купувачи. Пазарът на недвижими имоти се характеризира с редуващи се фази на подем и спад. Ако в момента той се намира в етап, в който цените на имотите бележат понижение, търсенето не е голямо, докато предлагането е в своя апогей, то по-добре проявете известно търпение и изчакайте по-благоприятен момент, за да съумеете да реализирате по-голяма печалба.
Вашият брокер ще ви помогне да се ориентирате в текущата ситуация и ще ви посъветва за най-правилният момент, в който да осъществите продажба.
Защо да работим с брокер на недвижими имоти при продажбата на апартамент?
Консултацията със специалист в сферата на имотите ще ви гарантира спокойствие, че ще преминете през всички стъпки без проблеми. Избирайки да се доверите на услугите на професионален консултант, ще си спестите сериозна част както от задълженията и отговорностите, така и от притесненията, пред които всеки продавач се изправя. Благодарение на уменията на професионалните брокери процесът на продажба значително се ускорява. Те имат задачата да ви запознаят с всички възможни рискове и как максимално ефективно да сключите сделка, която удовлетворява вашите изисквания. Брокерите познават добре динамичния имотен пазар, следят икономическата и политическата обстановка в страната, съотношението между търсене и предлагане, както и тенденциите за развитие на пазара. Те познават в детайли документацията, която се изисква за продажба на имот, ще ви предложат ефективна маркетингова стратегия, ще организират огледи и ще водят преговори до реализиране на успешна сделка.