Нанасянето на промени в кадастралната карта се извършва по отношение на всички настъпили промени в границите на недвижимите имоти при: отстраняване на непълноти или грешки, отстраняване на явна фактическа грешка, прилагане на подробни устройствени планове, промяна на границите на поземлени имоти в резултат на промяна на границите на административно-териториалните единици, на землищните граници и на границите на територии с еднакво трайно предназначение, нанасяне на изградени и пристроени сгради, заличаване на сгради, нанасяне на нови, както и разделяне или съединяване на самостоятелни обекти в сгради или в съоръжения на техническата инфраструктура, промяна на границите на поземлените имоти по взаимно съгласие на собствениците, разделяне, делба или обединяване на недвижимите имоти.
При установяване на грешка в кадастралните карти при отразяване на граници на имот или сграда собственикът следва да се обърне към правоспособно лицензирано лице за дейности по кадастър, за изготвяне на проект за изменение в кадастралната карта. Проектът се входира и разглежда в СГКК по местонахождение на имота, за преценка дали отговаря на необходимите изисквания.
Как протича сделката за продажба на имот?
След подробен анализ на пазара на имоти е важно да определите подходяща цена за продажба на жилището и ефективна маркетингова стратегия за позициониране на обявата. След намиране на потенциални купувачи следва изповядване на сделката и прехвърляне на имота, което се извършва пред нотариус с присъствие на двете страни по сделката и в района, в който се намира имота. В практиката е прието по време на изповядване на сделката да се плати и предварително договорената продажна цена. След сключване на сделката нотариалния акт се вписва в Имотния регистър на съответната община.
Как се променят цените на недвижимите имоти?
Безспорно фактори като инфлацията, обезценяването на парите, общото поскъпване на стоки и услуги, както и непредвидимите икономически и социални промени влияят върху развитието на имотния сектор, тъй като той е пряко свързан както с доходите на хората, така и с политиките на банките относно отпускането на заем за покупка на собствен дом. Всички тези процеси оказват влияние върху поведението на купувачи и продавачи, което въздейства и върху броя на сключените сделки, и на цените на жилищните имоти.
Според Гергана Тенекеджиева за момента няма предпоставки за спад на цените на жилищата в големите градове, тъй като доходите нарастват, безработицата остава ниска, както и лихвите по ипотечните кредити.
Средният ръст на цените в София продължава да се върти около 25%. В Пловдив и Бургас покачването на нивата е с около 17%, а в морската столица скокът е с над 30%. Основен катализатор на пазара продължава да бъде новото строителство, поради което и се наблюдават по-сериозни ръстове в квартали като Люлин, Овча купел, Манастирски ливади, Кръстова вада, Малинова долина, Банишора – райони с по-наситено предлагане на ново строителство в столицата.
Какви документи са нужни при покупката на жилище?
Най-често изискваните документи, свързани с покупко-продажбата, са: документ за собственост на продавача, данъчна оценка на имота, схема или кадастрална скица на имота, удостоверение за вещни тежести, удостоверение за семейно положение на продавача, удостоверение за наличие или липса на задължения за продавача, документ за самоличност.
Как да се уверим, че даден строител е надежден?
Най-добра представа можете да придобиете е след получаването на обратна връзка от купувачи, които вече са сключили сделки – най-вече от клиенти на инвеститора и строителната фирма, които са се нанесли в жилище от завършени техени проекти.
Когато сте се спряли на конкретен проект, задължително направете детайлна проверка на документацията по следката. Важно е да знаете какви са плановете на инвеститора по отношение завършване на проекта, ако още е в етап на изграждане. Проучете кога е учредено правото на строеж. Имайте предвид, че ако проектът не получи Акт 14 до 5 години от издаването му (т.е. грубият строеж не бъде завършен в този период), разрешителното губи своето правно действие.
Добре прочетете и се запознайте с предварителния договор, който следва да подпишете. Най-добре е предварително да си съставите списък с всички важни за вас въпроси и ги задайте на лицето, с което ще работите по сключването на сделката.