Как да не допускаме най-често срещаните грешки при купуване на жилище?
За да не допускате най-често срещаните грешки при купуване на жилище, на първо място бъдете готови да бъдете в цялостния процес на 100%. Това означава да следвате гореспоменатите съвети, да вложите време и усилия в проучване на имотния пазар към момента, да направите личен анализ за плюсовете и минусите на избраните от вас локации, тяхната инфраструктура, бъдещото им развитие, както и да потърсите професионална помощ от агент по недвижимите имоти, ако смятате, че няма да имате достатъчно време и ресурси да се справите самостоятелно. Както казахме, професионалният опит и натрупаните познания в сферата позволяват на добрия брокер лесно да преценява дали конкретно жилище изобщо си заслужава, дори без това да налага провеждането на реален оглед. По този начин селектирането на офертите ще бъде много по-добре организирано, което ще ви спести ценно време и много излишни усилия.
Освен това, брокетър може да ви предпази от рискови ходове, като ви предупреди за лошите практики и ще съблюдава стриктно за изрядността на сделката. Агентът ще защитава вашите интереси в процеса по договаряне и ще съдейства при възникването на неочаквани проблемни ситуации.
Кои са рисковите, които може да изникнат при инвестиция в недвижим имот?
При покупка на имот с инвестиционна цел, без значение дали е апартамент, къща, ваканционен имот, земеделска площ, се смята че и доходността, и рискът са умерени. Разбира се, доходността от недвижимо имущество търпи промени и това се определя от състоянието на пазара - дали се намира в своя пик или спад, и е водещ фактор за възвръщаемостта на вложението. Затова процесът изисква задълбочени познания и правилна преценка кога е точният момент както за покупка, така и за продажба.
Консултантите на Адрес недвижими имоти ще ви съдействат да се ориентирате бързо в това начинание, ще ви ви помогнат да предвидите времето, което е необходимо да отделите, за да се подготвите подобаващо. По този начин имате възможността да подредите ангажиментите си и да ги съобразите с различните етапи по търсенето на недвижимо имущество за качествена инвестиция.
Не се колебайте! Свържете се с нас, за да ви помогнем да откриете имота, който най-добре пасва на вашите нужди.
Какъв е процесът на закупуване на жилище?
Първата стъпка при търсенето на имот за покупка е вземането на решение дали да започнете оглед на пазара самостоятелно или да потърси съдействие от професионалист в сферата. При избора за осъществяване на сделка с брокер, е добре да знаете, че неговите професионални задължения не се ограничават единствено до посредничество при покупко-продажбата, той ще е човекът, на когото ще можете да доверите всичките си виждания, идеи, притеснения и опасения по предстоящия процес.
Тъй като покупката на жилище е една от най-големите и важни инвестиции в живота, предварително е необходимо да определите бюджета си, също така как ще финансирате покупката. Дори и при избор на работа с агент на недвижими имоти, направете едно самостоятелно проучване на пазарната ситуация в момента и преценете отговаря ли предлагането на вашите изисквания и възможности. След това помислите за локации, в които искате да направите огледи, а в последствие ще започнете да посещавате избраните от вас имоти.
Ако имате късмета да откриете вашия мечтан дом бързо, то се пристъпва към подписване на предварителен договор, който предшества окончателния договор. Чрез подписването на предварителен договор двете страни се съгласяват с условията по покупко-продажбата. Също така се задължават да финализират сделката и да сключат окончателен договор за имота. Окончателният договор за покупко-продажба е двустранно споразумение, при което продавачът прехвърля собствеността на купувача, срещу предварително определената за това цена. Той урежда правата и задълженията на двете страни по сделката. Подписването на окончателния договор се извършва пред нотариус, който прави проверка на документите и собствеността по сделката и следи дали са спазени всички законови изисквания. Ако всичко е документално изрядно, страните пристъпват към подписване на нотариалния акт, чрез който собствеността финално се прехвърля от продавача към купувача, срещу уговорената в предварителния договор сума. След като продавачът потвърди получаването на парите, нотариусът заявява нотариалния акт в Агенцията по вписванията, с което се финализира сделката.
Кои са предизвикателства при избора на имот през 2024?
Вложението в недвижимо имущество е традиционна и позната на българите инвестиция, която предлага сигурна и нискорискова алтернатива за хората, търсещи „убежище“ за спестените си средства. В условията на ускорена инфлация, сриваща покупателната стойност на парите, недвижимите имоти още веднъж ще се затвърждават като благоприятна възможност да защитите заделените лични средства.
Какви документи са нужни при покупката на жилище?
Най-често изискваните документи, свързани с покупко-продажбата, са: документ за собственост на продавача, данъчна оценка на имота, схема или кадастрална скица на имота, удостоверение за вещни тежести, удостоверение за семейно положение на продавача, удостоверение за наличие или липса на задължения за продавача, документ за самоличност.