0888 11 22 00

Недвижими имоти през 2024 година: какви тенденции следвахме?

Недвижими имоти през 2024

Какви бяха тенденциите в пазара на недвижимите имоти и ключовите фактори, които определяха търсенето? Научете повече от нашата статия. 

 

Имаше ли баланс между търсене и предлагане в имотния пазар тази година? 

Според данни от доклад на АДРЕС Недвижими имоти, българският имотен пазар през 2024 г. се характеризира със силно търсене, което  да превишаваше предлагането.  

Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на АДРЕС Недвижими имоти споделя, че от пролетта на 2024 г. се е наблюдавала устойчива тенденция, в която много хора са отлагали решението си за продажба, въпреки високите цени на имотите към този момент.   

.  

Статисктиката за 2024 г. показва, че едва 10% от клиентите на АДРЕС  са продали имота си поради необходимост от пари. Около 18% от хората са продали за да купят, а над 30% са излизали от предходна инвестиция в условията на високи цени. Последната група е най-голяма от всички продаващи за периода.  

„На вторичния пазар оставаха тези, за които имат план за вложение на средствата впоследствие – друг имот или стартиране на бизнес, например. Собствениците на имоти, които нямаха необходимост от спешни пари, не виждаха мотив да се разделят с имотите си”, коментира тя 

Гергана Тенекеджиева споделя, че ако тази тенденция продължи и през идната година в условията на растящо търсене, можем да станем свидетели на класически пазар на продавача и допълва, че от една страна, това би довело до допълнителен ръст в цените на жилищата, а от друга – строителните предприемачи ще се опитат да компенсират недостига и обемите ново строителство ще нараснат. 

 

Кои бяха движещите фактори на имотния пазар през 2024? 

Търсенето на сигурност на спестяванията е основен двигател на пазар през 2024 г. Откроиха се две водещи тенденции - ръст на обемите /около 13%/, продиктуван от ръст на цените, но и все по-дълъг срок за сключване на сделка.  

  

“Имахме растящ брой запитвания, успяхме да затворим 10% повече сделки, но срокът на сделката се увеличи двойно - ако преди купувачите вземаха окончателното си решение до 3 месеца, сега този процес им отнемаше от 3 до 6 месеца”, коментира още Гергана Тенекеджиева.. 

 

Ценови тенденции и достъпност 

От доклада на Адрес става ясно още, че за 2024 г. се наблюдава повече от 20% спад в броя на офертите за продажба на жилища у нас, но и броят на сключените сделки се е увеличил на годишна база. Активността в София се е повишила със 7%, а във Варна и Пловдив - съответно с 8% и близо 20%. 

С около 8% са нараснали крайните цени на сделките в София за 2024 г. В Пловдив нивата са се покачили със 17%. Ръстове се наблюдаха и във Варна и Бургас, където много хора са вложили в жилище, което да ползват като втори дом на морето. 

 

Малко над 5% от покупките в София са били на гаражи, чиято средна цена е 25 000 евро. 

Средната възраст на купувача в София е била 41 години. Разпределението мъж-жена е било относително идентично, а сферата на работа на клиентите е в областта на здравеопазването, строителството, IT, търговията, финансите.  

 

Промени в предпочитанията на купувачите 

За 2024 г. се запази и тенденцията в най-търсени жилища, а именно 2-стайните и 3-стайните апартаменти. Те са формирали над 75% от всички сделки, а интересът към двата типа се е запазил идентичен.  

Анализът на Адрес показва, че са се усетили промени в предпочитанията и нагласите на купувачите, при които новото строителство е станало все по-предпочитано за тях поради няколко основни причини – на първо място се нарежда по-ниската продажна цена и възможността за гъвкави схеми на плащане; модерната визия, облагородените зелени пространства, функционални разпределения, тяхната икономичност и по-ниски разходи. Освен това, функционалността, която жилището предлага, е станала все по-търсена характеристика – по-широки коридори, наличие на мокри помещения, килери, складове и други. Интересът към четиристайните жилища е продължил да расте, а интересът към покупка на къщи е бил основно около София, Пловдив и Варна.  

 

Инвестиционни тенденции 

Общо 24% от сделките в София са били с инвестиционна цел, във Варна това са били 21% от покупките. В Бургас с инвестиционна цел са купени около 30% от жилищата, а в Пловдив – 26%. Според консултантите на АДРЕС, след кратък период на оттегляне на инвестиционно настроените купувачи в резултат на растящите цени, през 2024 г. те са се завърнали. Това са хора, които разполагат със средства в брой и предпочитат да ги вложат в сигурен актив като имот, дори доходността им от отдаване под наем впоследствие да не е много висока.  

 

Кои бяха предизвикателставата пред пазара на апартаменти през 2024? 

Безспорно фактори като инфлацията, обезценяването на парите, общото поскъпване на стоки и услуги, както и непредвидимите икономически и социални промени са оказали влияние върху развитието на имотния сектор, тъй като той е пряко свързан както с доходите на хората, така и с политиките на банките относно отпускането на заем за покупка на собствено жилище. Всички тези процеси са повлияли и върху поведението на купувачи и продавачи, което въздейства и върху броя на сключените сделки, и на цените на жилищните имоти.   

 

Продай имота си за 48 часа