Жилищният пазар през първото тримесечие на 2015 г. се е раздвижил, показва публикуваната справка на Агенцията по вписванията за периода. Резултатите следват продължаваща тенденция от миналата година, която приключи с повече сделки и ипотеки в София и големите градове. Данните показват също така, че общият брой на сделките за страната също е по-висок - с 8.4% повече през 2015 г. в сравнение с предходната. Ръстът на ипотеките също е забележителен, като договорните в страната са над два пъти повече.Прогнозата на агенции за имоти и строителни компании е тази година ръстът на сделките в големите градове да продължи, а цените да останат стабилни. Очаквано прогнози има и за покачване на цените заради ограничения избор на качествени имоти, но ако има такова, то ще е минимално.
Жилищно пробуждане
За жилищните пазари в София и големите градове първото тримесечие на 2015 г. приключва с пореден ръст на сделките спрямо година по-рано (виж таблицата). Само за София покачването е с 26.6%, където и ипотеките растат с 23.5% при законните и 36.6% при договорните ипотеки. Сходна макар и с по-слабо покачване е картината във Варна и Пловдив. Явен ръст се забелязва и в Плевен.
По-различна е ситуацията в Бургас, където ръстът на сделките е минимален. Според агенция за недвижимите имоти "Явлена" причините за това могат да се търсят в отлива на руски купувачи. Например в града има значителен ръст при сделките с ипотеки, но покупките от българи не могат да компенсират чуждестранния отлив и затова темпът на растеж се забавя.Сред основните фактори за по-оживеното търсене в страната са стабилизирането на цените на имотния пазар и намаляващите лихви по корпоративните и ипотечните кредити, а също и по депозитите. Така се създават предпоставки за предвидимост и раздвижване на пазара в големите градове като София и Пловдив.
Мотиви за покупка
Въпреки че все още основната цел на покупката е задоволяване на жилищни нужди, на пазара се връщат и сделките с инвестиционна цел. Според "Адрес недвижими имоти" това е водещ мотив при 15-17% от купувачите. Ценовите нива на сделките са най-често в границите до 50 - 70 хил. евро и малко нагоре, като все повече се търсят по-големи апартаменти, коментира Калоян Богданов - маркетинг мениджър на "Адрес недвижими имоти". От агенцията предупреждават, че силният пазар не трябва да бъде едностранен сигнал към продавачите на имоти, които често отговарят на високото търсене с покачване на цените. Макар и малко, но по-високи могат да станат цените единствено на добрите имоти с отлична локация, коментира Богданов. Друга характеристика на пазара, която говори за оживление, е фактът, че сделките се сключват с минимални отстъпки, на пазарните цени и в единични случаи малко над тях. "Сделките вече се сключват много по-бързо, а договарянията са под 5%", коментира Весела Илиева, управляващ партньор на Unique Estates.
Капитал Daily, бр.65, 07.04.2015, с.15