Скица на недвижим имот е един от необходимите документи, които ще ви потрябват за извършването на всякакви разпоредителни сделки с имота, като покупко-продажба, дарение, ипотека и други.
Как се правят промени по скица на имот?
Нанасянето на промени в кадастралната карта се извършва по отношение на всички настъпили промени в границите на недвижимите имоти при: отстраняване на непълноти или грешки, отстраняване на явна фактическа грешка, прилагане на подробни устройствени планове, промяна на границите на поземлени имоти в резултат на промяна на границите на административно-териториалните единици, на землищните граници и на границите на територии с еднакво трайно предназначение, нанасяне на изградени и пристроени сгради, заличаване на сгради, нанасяне на нови, както и разделяне или съединяване на самостоятелни обекти в сгради или в съоръжения на техническата инфраструктура, промяна на границите на поземлените имоти по взаимно съгласие на собствениците, разделяне, делба или обединяване на недвижимите имоти.
При установяване на грешка в кадастралните карти при отразяване на граници на имот или сграда собственикът следва да се обърне към правоспособно лицензирано лице за дейности по кадастър, за изготвяне на проект за изменение в кадастралната карта. Проектът се входира и разглежда в СГКК по местонахождение на имота, за преценка дали отговаря на необходимите изисквания.
Колко пъти може да се огледа даден имот преди покупка или наемане?
Можете да направите предварителен оглед на харесаното от вас жилище, като това може да се случи само в присъствието на брокер. След това, можете да направите и още един оглед на имота, за да се запознаете със собствениците и да затвърдите впечатленията си от предварителния оглед.
Кой плаща таксите при покупко-продажба на имот?
Съгласно Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) при покупка на имот трябва да бъде заплатен местен данък за възмездно придобиване на имущество. Ангажиментът за заплащане на стойността на данъка и таксите обикновено е отговорност на купувача, но не е изключена възможността вноските да бъдат поравно разпределени между двете страни по споразумението. Нотариалните такси се разпределят поравно между двете страни в сделката, а задължението за плащане на таксата по вписване има купувачът на имота.
Необходим ли е предварителен договор за продажба на имот?
Предварителният договор за покупко-продажба на недвижим имот е стандартна практика. Тя обаче не е задължителна, а по скоро е обект на доброволна, предварителна уговорка между страните. Обикновено той се подписва, за да може и двете страни да си гарантират бързо и безпроблемно сключване на сделката.
Трябва да се има предвид, че той служи предимно за постигане на сигурност за всяка от страните – купувач и продавач, заявявайки сериозните им намерения и не ги обвързва с твърде конкретни параметри на предстоящата сделка.
Успех!
Благодарим ви! Проверете имейл адрес си, за да активирате регистрацията.
Успех!
Благодарим ви! Очаквайте скоро да се свържем с вас!
Вход
Влезте с профила си, за да разгледате повече снимки и да получите по-подробна информация.