За да бъде поземленият имот (парцелът) регулиран, за него трябва да има подробен устройствен план (ПУП), в който се определят ясно границите на имота, достъпът до него от улица, път или алея, предназначението му и други важни от гледна точка на възможностите за строителство върху него параметри.
По време на този процес се дефинират:
>> конкретните граници на парцела- лицето му към улица, път или алея; страничните граници и тези в дъното на имота към съседните парцели;
>> предназначението- какви дейности въобще са допустими в имота и какво застрояване може да се прави.
От гледна точка на самото застрояване, урегулирането определя:
>> по какъв начин да се случва то- да бъде свободно, свързано или групово;
>> височината и етажността на допустимото застрояване;
>> ограничителните (тези линии, до които застрояването е допустимо) и задължителните (границите, където задължително се застроява) му очертания;
>> пресмятат се някои показатели на застрояването:
>> колко процента от парцела да бъдат застроени;
>> колко процента да се усвоят;
>> каква да бъде интензивността на застрояване;
>> колко процента от парцела да бъде минималната незастроена площ;
>> колко процента от дворната площ трябва да бъде задължително озеленена.
Възможно ли е предсрочното прекратяване на договор за наем?
В Закон за задълженията и договорите (ЗЗД) не е изрично упоменат минималният срок, за който може да се сключи договор за наем на имот. Не се посочват и срокове или начин на плащане на дължимите суми. Това е оставено в ръцете на страните, за да могат те да се споразумеят по най-добрия и удобен за тях начин. Според ЗЗД наемните отношения приключват с изтичане на срока на договора по взаимно съгласие на страните.
Възможно е обаче прекратяването на договорните отношения да се случи предсрочно. За целта лицето, което е решило да предприеме такова действие, е необходимо да даде писмено предизвестие на отсрещната страна по образеца, посочен в договора за наем.
Как се правят промени по скица на имот?
Нанасянето на промени в кадастралната карта се извършва по отношение на всички настъпили промени в границите на недвижимите имоти при: отстраняване на непълноти или грешки, отстраняване на явна фактическа грешка, прилагане на подробни устройствени планове, промяна на границите на поземлени имоти в резултат на промяна на границите на административно-териториалните единици, на землищните граници и на границите на територии с еднакво трайно предназначение, нанасяне на изградени и пристроени сгради, заличаване на сгради, нанасяне на нови, както и разделяне или съединяване на самостоятелни обекти в сгради или в съоръжения на техническата инфраструктура, промяна на границите на поземлените имоти по взаимно съгласие на собствениците, разделяне, делба или обединяване на недвижимите имоти.
При установяване на грешка в кадастралните карти при отразяване на граници на имот или сграда собственикът следва да се обърне към правоспособно лицензирано лице за дейности по кадастър, за изготвяне на проект за изменение в кадастралната карта. Проектът се входира и разглежда в СГКК по местонахождение на имота, за преценка дали отговаря на необходимите изисквания.
Необходим ли е предварителен договор за продажба на имот?
Предварителният договор за покупко-продажба на недвижим имот е стандартна практика. Тя обаче не е задължителна, а по скоро е обект на доброволна, предварителна уговорка между страните. Обикновено той се подписва, за да може и двете страни да си гарантират бързо и безпроблемно сключване на сделката.
Трябва да се има предвид, че той служи предимно за постигане на сигурност за всяка от страните – купувач и продавач, заявявайки сериозните им намерения и не ги обвързва с твърде конкретни параметри на предстоящата сделка.
Как се променят цените на недвижимите имоти?
Безспорно фактори като инфлацията, обезценяването на парите, общото поскъпване на стоки и услуги, както и непредвидимите икономически и социални промени влияят върху развитието на имотния сектор, тъй като той е пряко свързан както с доходите на хората, така и с политиките на банките относно отпускането на заем за покупка на собствен дом. Всички тези процеси оказват влияние върху поведението на купувачи и продавачи, което въздейства и върху броя на сключените сделки, и на цените на жилищните имоти.
Според Гергана Тенекеджиева за момента няма предпоставки за спад на цените на жилищата в големите градове, тъй като доходите нарастват, безработицата остава ниска, както и лихвите по ипотечните кредити.
Средният ръст на цените в София продължава да се върти около 25%. В Пловдив и Бургас покачването на нивата е с около 17%, а в морската столица скокът е с над 30%. Основен катализатор на пазара продължава да бъде новото строителство, поради което и се наблюдават по-сериозни ръстове в квартали като Люлин, Овча купел, Манастирски ливади, Кръстова вада, Малинова долина, Банишора – райони с по-наситено предлагане на ново строителство в столицата.
Успех!
Благодарим ви! Проверете имейл адрес си, за да активирате регистрацията.
Успех!
Благодарим ви! Очаквайте скоро да се свържем с вас!
Вход
Влезте с профила си, за да разгледате повече снимки и да получите по-подробна информация.