Ако ви предстои да обявите имота си за продажба, един от първите въпроси, които трябва да решите, е цената, за която ще го обявите на пазара. Определянето на неговата стойност зависи от редица фактори, които е необходимо да вземете предвид. С това си гарантиате, че жилището ви няма да се окаже надценено и трудно за реализиране на пазара, или пък подценено. Ако пък ви предстои покупката на жилище чрез ипотечен кредит, също ще ви се наложи да преминете през тази задължителна стъпка.
В тази статия ще намерите отговор на много от въпросите по оценяването на недвижимо имущество. Прочетете повече за оценяването на недвижимия ви имот и как се определя цената за реализиране на продажба.
За да сключите успешна сделка за продажба на имота си и да получите справедлива пазарна цена, е необходимо да сте запознати с неговата реална стойност. Определянето ѝ се случва чрез остойностяване на недвижимото имущество - със съдействието на лицензиран оценител, който борави с професионални методи на оценяване и изготвя експертно становище за стойността на един недвижим имот. Методът за оценяване се избира на база целта на съответната оценка - например обезпечаване на заем или сделка на свободния пазар. Важно е да имате предвид, че целта на оценката определя стойността и е от ключово значение да не се използва извън контекста или целите, за които е предназначена.
Една неточна или неправилна оценка на недвижимото ви имущество може да доведе до редица предизвикателства по пътя към реализирането на имота на жилищния пазар. Ако например обявите цена, която е над пазарната стойност, ще затрудните процеса по намиране на купувачи. Не само - рискувате имотът ви да се задържи на пазара прекалено дълго, без да се реализира. Това също има своите сериозни негативи - с годините продаваното от вас жилище може да загуби стойността си, а вие да останете разочаровани от това, че все още не сте открили неговите нови собственици.
Възможно е и стойността на имота да бъде подценена, което неминуемо ще доведе до сериозен интерес. В този случай продавачът рискува да изкара от него печалба, която е по-ниска от неговата същинска стойност, както и да привлече твърде много хора, които не са реално ориентирани към покупката му, което ще загуби от неговото лично време. Възможно е и да получи предложения за покупко-продажба неминуемо след началото на огледите, което също е знак, че жилището е подценено.
Оценката на недвижимото имущество гарантира определянето на неговата точна, справедлива и правилна цена, така че имотът да бъде реализиран на оптимална цена за продавача, която в същото време кореспондира с неговата реална стойност. Това осигурява и прозрачност пред купувачите, които знаят, че купуват имота на справедлива цена.
Оценяването на имот се осъществява само и единствено след оглед на място и след като са взети предвид редица фактори, сред които неговата локация, тип строителство и квадратура, етаж, изложение, състояние на жилището, общите части и фасадата, както и гледката, шумът, съседите и други. Разбира се, неизменна част в процеса по оценяване е именно човешкият фактор, в лицето на експерти-оценители на недвижими имоти - т.нар. лицензирани или професионални оценители. Могат да бъдат както физически лица, така и оценителски къщи, чиято основна задача е да изготвят експертна пазарна оценка на дадения имот. Тяхната дейност се контролира и узаконява от Камарата на независимите оценители.
Експертните оценители у нас могат да бъдат открити в публичния регистър на лицензираните независими оценители, а по-голямата част от банките работят с предварително одобрени оценителски къщи и оценители.
Ако ви предстои да преминете през този процес, то се въздържайте от прибързаното оценяване на имота. Отделете малко време и добре проучете оценителите - от кога съществува компанията, какъв е техният опит, притежава ли реалистичен поглед върху пазарната ситуация и други. Чрез предварително проучване минимизирате потенциалните рискове и прибързаното оценяване на имота, което ще ви спести известни разходи.
Пазарната цена на вашия имот всъщност е неговата договорена цена - тази, на която двете страни по сделката си стискат ръцете за реализирането на покупко-продажбата. Тенденциозно пазарната оценка на недвижимото имущество е по-ниска от пазарната му цена. Разбира се, пазарната цена зависи от продавача, но оценката на имота определено оказва влияние върху нея, стига той да иска да реализира имота по-скоро.