Обновена на 21.09.2023 г.
При сключването на сделка за продажба на имот са дължими нотариални такси. Размерът им се определя законово и зависи от цената, на която се изповядва сделката. Кой трябва да ги плати – продавача или купувача можете да прочетете в следващите редове.
Нотариалните такси при покупко-продажба на имот се определят Тарифа за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД). Тарифата за размерите на нотариалните такси е приета от Министерския съвет по предложение на министъра на правосъдието след съгласуване с Нотариалната камара. Сумите се плащат за извършване на нотариално действие от нотариус и се плаща при изповядване на сделката. Извършеното от него действие се записва в служебния му архив. В случай, че нотариуса се замества от съдия по вписванията, таксата се плаща към държавния бюджет.
Таксата се изчислява на база посочения "материален интерес" (цената на имота) в нотариалния акт. В случай, че посочената цена в акта е по-ниска от данъчната оценка, то тогава таксата се изчислява на базата на данъчната оценка.
В Тарифата за нотариалните такси са определени следните дължими суми, според цената на имота:
Удостоверяван материален интерес |
Нотариална такса (в лв.) |
до 100 лв. включително |
30 |
101 - 1000 лв. |
30 + 1,5 на сто за горни цата над 100 лв. |
1001 - 10 000 лв. |
43,50 + 1,3 на сто за горницата над 1000 лв. |
10 001 - 50 000 лв. |
160,50 + 0,8 на сто за горницата над 10 000 лв. |
50 001 - 100 000 лв. |
480,50 + 0,5 на сто за горницата над 50 000 лв. |
100 001 - 500 000 лв. |
730,50 + 0,2 на сто за горницата над 100 000 лв. |
над 500 000 лв. |
1530,50 + 0,1 на сто за горницата над 500 000 лв., но не повече от 6000 лв. |
Подготовка на нотариалния акт също подлежи на отделно таксуване.
Минималният размер на нотариалната такса при покупко-продажба на недвижим имот е 60 лв. Половината от тях са за изготвянето на Нотариален акт на имота, а останалата половина се дължи за имоти, чиято оценка е до 100 лв. Всички имоти от 101 лв. до над 500 000 лв. се таксуват с „твърда“ такса плюс процент от сумата на данъчна оценка или от сумата, на която се продава имота.
Изготвянето на Нотариален акт е действие, което се извършва от нотариуса и за него се заплаща отделна тарифа. Дължимата сума е посочена в Тарифата, одобрена от Министерство на правосъдието и е в размер на 30 лв.
Разходите при покупката на имот не се изчерпват с плащането на обявената цена. Новият собственик трябва да плати и нотариалните такси, както и други разходи свързани с вписване на имота в Агенцията по вписванията, както и с плащане на данък придобиване. Ето какви суми дължат новите собственици на имоти:
При покупка на имот новият собственик задължително заплаща местен данък за придобиване. Той се определя и плаща към съответната община по местонахождение на имота и е процент от цената, на която ще се сключи сделката. За различните общини данъкът за придобиване варира между 0.1% и 3%. През 2023 г. местният данък за придобиване в София, Варна и Пловдив например вече е 3% от цената на недвижимия имот, който купува човек.
Всеки, който закупи имот дължи и такса за вписване към Агенцията по вписванията. Това е още една сума, която трябва да се предвиди. Тя отново се определя на база цената, която ще платите за имота. За територията на цялата страна тя е фиксирана част от стойността на имота. Размерът ѝ е 0.1% от продажната цена.
Когато сключвате сделка за покупка на недвижим имот чрез посредничество на фирма за недвижими имоти трябва да платите и комисионна за работата на брокера. Обикновено сумата, която начисляват консултантите е процент от стойността на имота.
Ако изберете да намерите своя нов имот чрез брокерите на АДРЕС недвижими имоти, трябва да знаете, че те ще търсят най-добрия за вас имот и ще направят всичко възможно за удовлетворяване на интересите ви, брокерите от АДРЕС ще ви консултират по всички въпроси, възникнали около дадена сделка. Освен това най-голямата агенция у нас има и собствен юридически отдел, който може да помогне при всеки документален казус.
Нотариални такси дължи лицето, чието искане е разгледано от нотариус или от друг орган, който изпълнява нотариални функции. Няколко задължени лица отговарят солидарно. Нотариусът има право да поиска предварително част от дължимата такса.
Често купувачът се договаря с продавача относно плащането на различните такси. Обикновено или дължимите суми се поделят, а купувача плаща само местния данък или всички такси се поемат от новия собственик.